Юнкер: Спешно са нужни европейски патрули по външните граници на ЕС

Ще има нов вариант на Дъблинската система за прием на бежанци в Европа, обеща председателят на Еврокомисията

Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкерняма да се откаже от разпределението по квоти на 160 хиляди бежанци между държавите-членки. По време на първата си пресконференция за годината в Брюксел Юнкер предупреди, че разпадането на Шенгенската зона на свободно движение в ЕС би довело до неизмерими икономически загуби.

През пролетта ще има нов вариант на Дъблинската система за прием на бежанци в Европа, защото сегашната не работи, обеща председателят на Еврокомисията.

"Онези, които идват в Европа като бежанци, не може арогантно сами да определят къде искат да живеят. Нежеланието на някои от правителствата да вземат част от бежанците от Италия и Гърция вреди на репутацията на Съюза и те трябва да бъдат убедени да спазват ангажиментите си", смята Жан-Клод Юнкер.

Той е категоричен: "Недопустимо е подобни решения да не се изпълняват. Няма да се откажа от релокацията."

Юнкер предупреди, че работните места, транспортът, търговията и икономиката зависят от запазване на Шенгенската зона без вътрешни граници.

"300 милиона евро до момента са само загубите от въведения контрол по границата между Дания и Германия. Какъв е смисълът да имаш обща валута, ако не можеш да пътуваш и работиш в Европа? Ако Шенген колабира, щетите за единния пазар ще са неизмерими", предупреди председателят на комисията и обясни, че бързо са нужни европейски патрули по външните граници на съюза, за да не се затварят вътрешните.

ЕС няма проблеми с Полша, а с действията на полското евроскептично правителство, заяви председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, цитиран от Ройтерс. Тези действия са много повече работа на ЕС, отколкото се представя, добави Юнкер. Според него тълкуванието, че полските закони са от компетенцията само на полския парламент и това няма нищо общо с ЕС, е погрешно.

Не искам полският народ да има усещането, че всички страни от ЕС се изправят срещу Полша. Полша е страна, която вдъхновява и буди възхищение, включително и у мен лично. Но тъй като е една от 28-те страни-членки на ЕС, случващото се там се разглежда в светлината на европейските договори, каза Юнкер.

В безпрецедентен ход Еврокомисията наложи в сряда мониторинг над Полша, за да проучи дали полското правителство не е нарушило демократичните стандарти на ЕС с новите закони за съдебната власт и за обществените медии.