​Руски военен експерт: Няма да има лесна разходка за американците в Сирия

Сирийците разполагат все още с някои модерни системи за ПВО, които са сериозна заплаха за всякакви самолети, твърди Мураховски

Русия има свои планове за "Ислямска държава" - Москва предлага създаването на нова международна коалиция за борба с терористичната групировка, пише "Комерсант", цитиран от БТА.

Вестникът отразява вчерашните преговори в Катар между руския външен министър Сергей Лавров, държавния секретар на САЩ Джон Кери и техни колеги от страните край Персийския залив. Лавров за пръв път разкри подробности от плана на руския президент Владимир Путин за обезвреждане на ислямистите - формиране на широка коалиция с участието на сирийската и на иракската армия, на кюрдите и на страните от региона, се казва в статията.

Вчера бе съобщено и за нова стратегия на САЩ в Сирия - занапред всяка заплаха за "умерената опозиция" може да предизвика въоръжена намеса на Вашингтон, включително срещу сирийските правителствени войски. При това положение планът на Москва се очертава като единствена реална алтернатива на евентуално пряко включване на САЩ в сирийската гражданска война, твърди изданието.

Русия настоява за незабавно прекратяване на външната намеса в сирийския въпрос и призовава всички страни в конфликта да седнат на масата за преговори, заяви вчера Лавров в Катар. "Нелегитимният и контрапродуктивен" подход на Вашингтон, непотърсил мнението на Дамаск преди година при създаването на коалиция срещу джихадистите, е станал "пречка за формиране на единен фронт в борбата с ИД, "Джебхат ан Нусра" и афилираните групировки", смята Лавров, цитиран в материала. Новата стратегия на САЩ - да подкрепят от въздуха "умерената" сирийска опозиция, според него "ще затрудни още повече борбата с тероризма".

"Бойците от т.нар. умерена опозиция, подготвяни в съседни страни от американски инструктори", винаги са минавали "на страната на екстремистите", припомнил руският министър.

Москва има разногласия по въпроса не само с Вашингтон, но и с неговите съюзници в региона - Саудитска Арабия и Катар. На съвместна пресконференция с Лавров катарският му колега Ал Атия обвини сирийската армия, че "използва оръжие срещу беззащитни граждански лица". И каза думи, посрещнати с явно неодобрение от Лавров: "С тероризма в Сирия се борят сега само революционерите", добавя "Комерсант".

Според "Независимая газета", Белият дом смята да защитава с въздушни удари срещу силите на Дамаск Свободната сирийска армия (ССА), "създадена, обучена и въоръжена от американците за борба срещу режима на Башар Асад". Днес тя вече не съществува като военна сила, заявява изданието. "Неопровержими доказателства" сочат според всекидневника, че Вашингтон е подкрепял "и други опозиционни групировки, от които незнайно как е възникнала "Ислямска държава". Вашингтон само би ръкопляскал, ако замисленото стане факт - ако ССА, ИД и филиалът на Ал Каида в Сирия, наречен "Ан Нусра", и други групи с общи усилия свалят Асад.

Процесът обаче излезе от контрол. Сега всички, на които залагаха САЩ, воюват не само с войските на Дамаск, но и един срещу друг. Включително и срещу Америка, коментира "Независимая газета". Американците периодично нанасяха ракетно-бомбени удари срещу позиции на ИД и на "Джебхат ан Нусра". Това изглеждаше дори принос на САЩ към борбата срещу ислямския тероризъм. Но ако американците нападнат от въздуха сили на Дамаск заради престрелка с някакви групировки, уж родеещи се със ССА, ще излезе, че САЩ фактически застават на страната на терористите, предупреждава вестникът. САЩ изобщо нямат съюзници в зоната на конфликта с изключение на някакви "групи" - това означава, че т.нар. американски проект в Сирия на практика се е провалил. Второ, основна задача на Вашингтон в Сирия е да се бори не срещу тероризма, а срещу Башар Асад. И американците само търсят повод за нова употреба на сила. Трето, хвърлянето на бомби май става универсален инструмент на американската политика. Особено щом други аргументи няма, а имаш голямо желание да управляваш света или някои региони, заключава "Независимая газета".

Руският военен експерт Виктор Мураховски оприличава пред "Взгляд" ситуацията около Сирия с въвеждането на забранена за полети зона над Либия през 2011 г. "Всички чудесно помнят как приключи това - в Либия бяха бомбардирани и унищожени правителствени сгради, жилищни квартали в мирни градове и райони. Значи американците минават към следващата фаза от военния конфликт със Сирия. От военно-техническа гледна точка те имат съответните възможности - могат да нанасят удари с военноморска авиация и военновъздушни сили", обяснява специалистът. Той изтъква тежкото положение на сирийската бойна авиация и на "единната система за противовъздушна отбрана, напълно разрушена в резултат на дългогодишния конфликт". Сирийците обаче разполагат все още с някои модерни системи за ПВО, които са "сериозна заплаха за всякакви самолети" - "няма да има лесна разходка за американците", добавя Мураховски.

.