Франция се готви да приеме спорен закон заради "Шарли ебдо"

Той предвижда широки правомощия на държавата да може да подслушва своите граждани

Френски депутати се готвят да приемат нов закон, който ще даде на държавата широки правомощия за подслушване на свои граждани. Той е част от редица правителствени реформи, провеждащи се на фона на продължаващите джихадистки заплахи във Франция след атентатите над редакцията на в. "Шарли ебдо" през януари тази година.

Новата мярка ще позволи на властите да шпионират дигиталните и мобилните комуникации на всеки, който е свързан с терористично разследване без, както беше до сега, да се иска разрешение от съдия. В рамките на новия закон също така доставчиците на интернет и мобилните оператори ще бъдат задължени да предоставят информация на властите без предварително съдебно разпореждане за това.

Проектозаконът в момента се радва на широка популярност, в това число и на двете основни политически партии в страна, което означава, че е почти сигурно, че той ще бъде приет при днешното гласуване, независимо от опозицията на крайнолевите и зелените. След като бъде одобрен, той ще позволява дори инсталирането на записващи устройства в домове, както и на устройства, записващи всяко натискане по клавиатурата.

Най-спорната част от новият закон обаче е предложението за т. нар. "черни кутии", които интернет доставчиците ще бъдат принудени да инсталират, за да маркират подозрително поведение онлайн като например определени думи, които някой пише на клавиатурата си, какви сайтове посещава, или с кого комуникира онлайн.

Освен вътрешна съпротива от някои политически партии в страната проектозаконът предизвика критики и от страна на защитници на човешките права като "Амнести интернешънъл". "Този законопроект е твърде неясен, прекалено всеобхватен и поставя прекалено много въпроси без отговор. Парламентът трябва да осигури това, че целта на мерките е да защитава хората от терора, а не нарушава техните основни права", каза директорът на организацията за Европа Гаури ван Гулик.

В същото време социологическо проучване, публикувано миналия месец показва, че близо две трети от французите предпочитат техните свободи да бъдат ограничени в името на борбата срещу екстремизма.