Русия може да влезе в рецесия за повече от година, заради ембаргото на ЕС

Състоянието на руската икономика се движи надолу, а държавата няма да може да подпомогне закъсалите фирми. Това е прогнозата на финансови експерти в страната

Очаква се стагнация на руската икономика, може и да се стигне до рецесия през 2015-а година, заради санкциите, наложени от ЕС. Това заяви бившият финансов министър на страната Алексей Кудрин, цитиран от Ройтерс.

Мрачната статистика замества правителствени прогнози за повишение на БВП с 0,5% през 2014-а година и с 1% през следващата година.

„БВП на страната Русия може да се сви с 3 до 4 процентни пункта, ако западните нации затегнат допълнително своите санкции спрямо Москва до степен, подобна на техните санкции спрямо Иран, прогнозира експертът.

Той е категоричен, че руското правителство няма да бъде в състояние да подкрепи всичките държавни компании, които имат проблеми с набирането на финансиране, с оглед санкциите на Запада, заради своите ангажименти за големи държавни социалните разходи, Няколко държавни и частни компании вече обмислят да се обърнат към руското правителството за свежо финансиране, за да устоят на западните санкции. Преди време стана ясно, че руският държавен петролен производител "Роснефт" вече е поискал подкрепа в размер на цели 40 млрд. долара.

Кудрин също така каза, че той приветства плановете на правителството да се обърне на изток за инвестиции и за търсене на пазари за руската продукция, но според него ще отнеме 20 години, за да се развият напълно тези нови търговски отношения. Той каза, че докато продължава въоръжената борба в източната част на Украйна, Русия ще остане изправена пред труден инвестиционен климат.

Неговите тези са в противоречие с правителствени служители, които обрисуват настоящата ситуация като възможност за Русия да развива промишленост, генерираща вътрешен икономически растеж и да развиват връзките със съседите си на изток.

Междувременно стана ясно, че руското правителство е одобрило инвестиционната програма на "Роснефт" - водещата петролна държавна компания, която беше силно засегната от новите санкции на Запада, подчерта Аркадий Дворкович. Той обаче отказа да разкрие тази инвестиционна програма, която през 2013-а година беше за около 15,5 млрд. долара.