Конструктивното укрепване на сградите ще се зачита при санирането на жилищата

Досега са подадени 414 заявления за интерес и подкрепа от сдружения на собственици на сгради

„Конструктивното укрепване на сградите ще бъде сред допустимите разходи по програмата за енергийно обновяване на българските домове през периода 2014-2020 г.”, каза зам.-министърът на регионалното развитие инж. Ангел Петров на работна среща с представителите на банките, съобщиха от пресцентъра на Министерство на регионалното развитие.

Досега конструктивно неукрепените сгради не можеха да бъдат санирани по програмата за енергийно обновяване на българските домове и директно бяха отхвърляни. Промяната ще даде възможност на повече собственици да се възползват от нейните предимства.

Зам.-министърът изтъкна голямото значение на партньорството между Министерството на регионалното развитие и банките - както за успешната реализация на проекта в настоящия програмен период, така и в следващия - 2014-2020г., когато страната ни ще разполага с много повече средства за саниране и интересът на гражданите и институциите към ползване на банков кредит за финансиране ще расте.

За следващия програмен период по оперативна програма „Региони в растеж” са предвидени 174,85 млн. евро за инвестиции в енергийната ефективност на многофамилни жилищни сгради и студентски общежития.

Инж. Петров информира, че досега са подадени 414 заявления за интерес и подкрепа от сдружения на собственици на сгради, от тях 390 са одобрени. Има 87 заявления за финансова помощ, от които 69 са парафирани за изпълнение. Сключени са 52 споразумения за строителни дейности . Инициативата за сключване на рамкови споразумения и подписване на меморандум с банките, които имат интерес да отпускат кредити за енергийна ефективност, е на вицепремиера по икономическата политика и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева, като част от мерките за ускоряване на програмата, която бе забавена през последната година.