Художници бранят паметника пред НДК

С открито писмо Съюзът на българските художници излязоха в защита на монумента “1300 години България” на проф.Валентин Старчев. Сериозно обезпокоени от тиражираните по всички медии неясни формулировки относно бъдещето на паметника, ръководството на СБХ се обръща към  кмета на София Йорданка Фандъкова, министъра на културата Вежди Рашидов, гл. архитект на столицата Петър Диков, председателя на САБ Георги Бакалов и председателят на СЕМ Георги Лозанов, изразявайки категоричната си позиция, че няма да допусне разрушаването на паметника пред НДК. 

Това според нас би било грубо погазване на основни принципи на всяко демократично общество, в което важните решения би трябвало да се взимат от оторизирани за това органи, като в случая това би трябвало да бъдат Министерство на културата, СБХ и САБ, както и от създадения Специализирания експертен съвет за изобразителни изкуства (СЕСИИ), се казва в писмото  на СБХ.

Недопустима за нас е идеята за провеждане на референдум относно събарянето на един паметник. Вероятно не забравяте, че решението за издигането на паметниците се взима от компетентни лица и се съобразява с морални и естетически принципи, изразители, на които са хора с ерудиция и висока култура по отношение на изобразителните изкуства, допълват водещите художници, начело с председателя си Любен Генов.

Според тях проф. Старчев е една от най-големите фигури на съвременната пластическа култура и се надяваме да се съобразите изцяло с намеренията и предложенията му относно реконструкцията на монумента. Обществото ни дължи най-малкото уважение към творци от неговата величина.

Не се гради култура и бъдеще чрез разрушение - време е това да се разбере от всички. Ръководството на СБХ изцяло застава зад идеята за съхранението на паметника пред НДК. Той е част от историята ни и премахването му не само, че няма да я заличи, въпреки желанието на определени групи хора, но само ще ощети българското изкуство. Този паметник - новаторски за времето си и до ден - днешен, въпреки разрухата, носи в себе си епично внушение. Знаковата му архитектоника, оголена от детайли сега, е въздействаща и звучи още по-драматично и напълно съвременно, подчертават творците.

30 години след създаването му някои хора искат да унищожат едно произведение на изкуството. Парадоксът е, че тогава, когато беше изграден, (след спечелен конкурс) този монумент пак не се харесваше - заради недостатъчния социалистически патос в него. Днес пък някои го смятат за произведение на тоталитаризма?! Колко е абсурдно това!, напомнят от СБХ.

Обръщаме се към всички медии и специално към СЕМ заради обидните и напълно спекулативни квалификации относно паметника, както и заради изопачената и даже невярна информация за съдбата му. За нас това е чисто манипулиране на хората в интерес на определено популистки политически действия.

Настояваме за официално становище на отговорните органи по случая. Убедени сме, че то трябва да бъде взето, след като се съгласува с Министерство на културата, СБХ и САБ.

Няма по-страшно нещо от народ без история и управление без грижа за културата!, заключават от СБХ, като се подписват с уважение и надежда за промяна: Любен Генов, председател на СБХ, Димитър Грозданов, зам. председател на УС на СБХ по изложбената дейност, проф. Десислава Минчева, член на ИБ, зав. международната дейност и PR и Анжело Красини, зам. председател на УС на СБХ по стопанската дейност.