Комисията за финансов надзор: Всеки работещ българин натрупал по 3 бона за втора пенсия

Средно по 3000 лв. е натрупал всеки трудещ се в личната си партида за втора пенсия, написа "Монитор". Това показват данни на Комисия за финансов контрол (КФН) към края на миналата година. Според Кодекса за социално осигуряване родените след 1 януари 1960 г. внасят задължителни вноски за втора пенсия. 

Изчисления на частните пенсионните дружества обаче показват, че средната сума в личните партиди е над 3000 лв.

„Сумата е доста по-голяма, заради така наречените „мъртви души” в списъците. Прилагайки реалният брой лица, средната сума ще е 30- 40% по-висока“, обясни Даниела Петкова, председател на управителния съвет на пенсионно-осигурителна компания. Изплащането на вторите пенсии ще започне най-рано от 2021 г., а държавата вече представи концепцията си за изплащане на допълнителните пари за старини. Вариантите, които предлага социалното министерство са три.

Първата опция е трудещите се поискат натрупаната им сума да се изплати еднократно или разсрочено. Нея ще могат да изберат хората с малки суми, натрупани в личната им партида, при които месечният размер на втората пенсия е под 20% от минималната сума за старини за стаж, която НОИ изплаща.

Ако кандидат-пенсионерите изберат този вариант, то натрупаната в партидата им сума ще може да се наследява. Втората опция също дава право на унаследяване на парите. За да се възползват от възможността да програмирани тегления, месечните плащания на пожизнената пенсия трябва да са между 20 и 50 на сто от минималната пенсия за стаж и възраст.

Размерът на сумите, срокът и периодичността на получаването им ще зависят от натрупаното и очакваната средна продължителност на живот на лицето. Последният вариант за пожизнена пенсия ще може да се избира, ако месечното плащане ще е над 20% от минималната пенсия, която се изплаща от НОИ.