Антонио Таяни обяви трите условия на Европарламента, за да гласува Брекзит

Първото: Запазването на правата на милионите граждани на Европейския съюз, засегнати от Брекзит

Антонио Таяни

Антонио Таяни

 На старта на преговорите за излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз председателят на Европейския парламент Антонио Таяни и координаторът по Брекзит Ги Верхофстат подчертаха още веднъж нуждата от защита на правата на гражданите. Всяко споразумение за напускане на ЕС, за да влезе в действие, трябва да бъде одобрено от Европейския парламент, се казва в съобщение от пресслужбата на ЕП.

Председателят Таяни обяви: „Позицията на Европейския парламент е ясна. Запазването на правата на милионите граждани на Европейския съюз, засегнати от Брекзит, спазването на договореностите от Белфасткото споразумение за Северна Ирландия и изпълнението на финансовите ангажименти, поети от британското правителство, са задължителните условия за осигуряването на одобрение от страна на Европейския парламент на евентуална сделка за излизане от ЕС. Преговорите, описващи подробно излизането на Великобритания от Европейския съюз, трябва да започнат сериозно и задълбочено, като очаквам да бъдат проведени методично и в дух на сътрудничество.“ 

Господин Верхофстад каза: „Радвам се, че се придържаме към графика за преговорите, който вече е доста сгъстен. Нека сега, преди всичко, да постигнем напредък в сферата на правата на гражданите и да създадем правна сигурност за хората и компаниите и от двете страни.“ 

Приоритетите на Европейския парламент 

През април Европейският парламент прие с огромно мнозинство резолюция, очертаваща неговите приоритети и условия за преговорите за излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз. Евродепутатите дадоха абсолютно предимство за справедливото и еднакво отношение към гражданите на Европейския съюз и Великобритания. Те също настояха, че Великобритания ще трябва да изпълни всички свои финансови ангажименти, включително тези, които продължават след датата на излизане от ЕС. Членовете на Европейския парламент подчертаха, че четирите свободи на ЕС – свободно движение на стоки, капитали, услуги и хора – са неделими. В заключение резолюцията гласи, че нито едно преходно споразумение не трябва да продължи повече от три години.