Идеите на "Правосъдие за всеки" влизат в парламента

Те бяха предмет на обсъждане на съвместно заседание на две парламентарни комисии

Предложенията на гражданската инициатива "Правосъдие за всеки" за съдебни реформи влизат за обсъждане в Народното. Това стана възможно след остър дебат в две парламентарни комисии - Комисията по правни въпроси, Комисията по взаимодействие.

Любомир Авджийски от "Правосъдие за всеки" заяви, че част от народните представители не знаят за какво са на дебата или в парламента.

"Не знаят от кого са избрани. Искате ли по същество да дискутираме нашите предложения или не, за да знаем дали да продължим или да отидем да вършим работа, която хора на 40-50 години имат за вършене."

Председателят на правната комисия Данаил Кирилов отвърна, че би трябвало да се изведат представителите на гражданската инициатива с охрана заради този тон.

"Това, че вие не познавате правилника и сме ви наредили, където слагаме всички вносители от Министерския съвет, не би трябвало да ви заблуждава, че това ще бъде един театър, в който ние ще бъдем вашите статисти. Абсолютно неуважителен е тонът ви. В тези искания имахме хармония. Подкрепили сме тези текстове по дебатите в законопроекта за изменение на Конституцията", подчерта той.

След това обаче дебатът се нормализира и протече, по последвалите оценки и на двете страни, значително по-продуктивно. Това приключи и с решението, че предложенията отиват в пленарна зала.

Общо 7 са идеите на гражданската инициатива:

1. Да се премахне методическото ръководство на Главния прокурор върху дейността на всички прокурори.

2. Да се намали мандатът на главния прокурор от 5 на 7 години и работата му да се оценява след първите три, да се намали мандатът и на членовете на ВСС от 5 на 3 години.

3. Да се създаде длъжност "заместник главен прокурор за борба с корупцията", независим от главния.

4. Да се намали парламентарната квота във ВСС от 11 на 7 членове, и те да се избират с квалифицирано мнозинство от 2/3 от депутати.

5. Да се раздели ВСС на две колегии - съдийска и прокурорска.

6. Да се въведе явно гласуване във ВСС.

7. Всички административни актове да могат да се обжалват.

Както е видимо, част от тези предложения влязоха в сила с промените в Конституцията.

Дебатът започна остро, с нападки и от двете страни.

"От това съвместно заседание в деловодството по най-бърз начин ще бъде внесен доклад. Приетият проект за решение ще бъде предложен в пленарна зала. От там почва дебатът. В пленарна зала е възможно да се възобнови изцяло дебатът, който водихме тук. Окончателното решение на пленарна зала е съобразно гласуването там. Нямаме спор, че подркепяме инициативите. Въпросът е конкретният законопроект и конкретното гласуване", обясни накрая председателят Данаил Кирилов.