Омбудсманът: Гражданите непрекъснато са подложени на финансов рекет

Изследване показва, че около 20 процента от домакинствата у нас не могат да покриват редовно задълженията си, коментира Манолова

Националният омбудсман Мая Манолова участва в дискусия, организирана от КНСБ, на която бе представена възможността за обявяване на личен фалит за физически лица с натрупани задължения. Законопроектът е изготвен от Асоциация Финансова коректност. Според текстовете в проекта длъжниците ще имат право да сключват споразумение със своите кредитори, което да гарантира както защитата на длъжника, така и събирането на вземанията на кредитора. 

Изследване показва, че около 20 процента от домакинствата у нас не могат да покриват редовно задълженията си. Основната идея на предлагания законопроект е освобождаване на добросъвестния длъжник от дълг. Това може да стане чрез посредничеството на финансов или юридически администратор, който да помогне на длъжника да състави оздравителен план, а на кредиторите - да получат поне частично вземанията си, обясни Николай Островски от Асоциация Финансова коректност. "Макар да има опрощаване, за останалата част длъжникът е стимулиран да плати. Ако няма такъв стимул, е възможно целият дълг да бъде удължен и да остане вечно в дълг", добави той. 

Омбудсманът Мая Манолова подкрепи идеята за законодателно уреждане на гражданската несъстоятелност и посочи, че десетки хиляди българи са останали без дом, заради натрупани задължения. Тя акцентира върху някои от проблематичните места на такъв законопроект, като например как ще се определя дали длъжникът е добросъвестен. Към момента България и Румъния са единствените държави-членки, в които не действа закон за несъстоятелността на физическите лица.