МС алармира за много нарушения в Агенцията за българите в чужбина

След резултатите от проверката, Главният инспекторат предлага процедурата по удостоверяване на български произход да бъде уредена с нормативен акт

Главният инспекторат на МС откри голям брой нарушения и противоречиви практики в дейността на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ). Те са описани в доклад до служебния премиер Георги Близнашки, съобщават от институцията

Констатирано е нарушение на нормативната уредба за легализация на чуждестранните публични документи. В правилниците за вътрешния ред и за дейността на ДАБЧ по удостоверяване на български произход не е предвидено документите, представени от заявителите от чужда държава, да отговарят на изискванията на двустранните международни договори или на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове от 1961 г., на Правилника за легализациите, както и да бъдат снабдени с преводи на български език, които се извършват и заверяват по предвидения ред, става ясно от съобщението.

„Липсата на нормативна уредба, регламентираща процедурата за издаване на удостоверения за български произход, създава условия за повишен корупционен риск”, алармират от инспектората.

Агенцията за българите в чужбина бе проверена по искане на служебния вицепремиер Илияна Цанова, след публикации в медиите и сигнал от Министерство на правосъдието.

След резултатите от проверката Главният инспекторат предлага процедурата по удостоверяване на български произход да бъде уредена с нормативен акт - чрез приемане на правилник за прилагане на Закона за българите, живеещи извън Република България или чрез наредба на Министерски съвет. 

Предлага се Правилникът за вътрешния ред и дейността на ДАБЧ да бъде изменен и допълнен, в съответствие с АПК. Необходимо е да се предприемат действия за усъвършенстване на автоматизираната деловодна система с оглед на проследяване на процеса на издаване на удостоверения, включително и на сроков контрол за изпълнението на административната услуга. Трябва да се пристъпи към унифициране на критериите, въз основа на които се изискват документи за доказване на български произход, както и да се спазва процедурата по изготвяне на писмени и мотивирани становища на експертите от специализираната дирекция на агенцията.