Д. Смилов: Ако няма мнозинство, трябва да се преосмисли правителството

Отхвърлянето на антикорупционния закон постави под въпрос смисъла на коалицията, смята политологът

Парламентът започна политическия сезон с фалстарт. Отхвърлянето на антикорупционния закон, подготвен под ръководството на вицепремиера Меглена Кунева, на първо четене в парламента представлява бламиране на съществена част от управленската програма. Това поставя под въпрос смисъла от коалицията в сегашния ѝ формат. Това каза за БНР политологът Даниел Смилов. Той допълни, че известните слабости на антикорупционния закон е можело да бъдат изчистени между първо и второ четене. "Законът беше отхвърлен на първо четене, което означава отхвърляне на цялостната философия в този сектор. Това е сериозен проблем."

Смилов обясни двата варианта на политически дневен ред от тук нататък: "Единият е запазване на статуквото. Зад него стоят най-ясно ДПС, защото от Движението смятат, че съдебната система, до голяма степен, трябва да остане такава, каквато е, прокуратурата не трябва да се реформира и няма проблем с Комисията за финансов надзор."

Според него алтернативният дневен ред се изразява в промяна на статуквото и въоръжаване на държавата с инструменти за борба със сливането на определени групировки с държавата, което доведе до кризата в КТБ.

Смилов посочи още, че съдебната реформа и антикорупционната стратегия са стъпки към даване на инструменти на държавата да ревизира грешните политики. "Ако няма такова мнозинство, трябва да се преосмисли правителството. Очевидно АБВ и Патриотичният фронт се дистанцират от това мнозинство и трябва да кажат каква е алтернативата", смята анализаторът.

По мнението  на Смилов, ДПС от самото начало на този парламент настоява, че трябва да бъдат включени в управлението. Те се опитват да се пришият към него, когато могат. Проблемът е, че алтернатива с участието на ДПС във властта реално няма.