Пеевски скочи на Пенгезов, обвини го в клевета

Поведението на магистрата бил проява на синдрома - всеки да си измива ръцете с Пеевски

Делян Пеевски отговори на обвиненията на съдия Веселин Пенгезов, който видя в натискът срещу него дългата ръка на депутата от ДПС.

Пред "Пик", Пеевски отрече да е упражнявал натиск върху съдия Пенгезов лично или чрез други хора. Той обвини магистрата в клевета и набеждаване. 

"Неговото поведение е типично за синдрома, който властва в момента в публичното пространство - всеки да си измива ръцете с Делян Пеевски", смята кандидатът за евродепутат.

"Ще ми отговори ли някой от моите критици и съдници каква е моята вина? В това, че бях избран за началник на ДАНС и се отказах още на следващия ден доброволно ли? Или пък в това, че вестниците, които доскоро принадлежаха на моето семейство разобличаваха далаверите на кръга "Капитал" и президента Росен Плевнелиев. В това ли е моята историческа вина пред българския народ? Ако е така, аз съм готов да изпия горчивата чаша, но няма да се откажа да водя битка с Росен Плевнелиев, Иво Прокопиев, Веселин Пенгезов и подобните им и в бъдеще. Само че вече ще го правя в ново качество", каза още Пеевски.

Днес на извънредна пресконференция висшият магистрат директно обяви, че е получавал "съобщения" от "един човек, който разпределя баницата в държавата" как да бъдат решавани конкретни дела.

Помолен да уточни кого има предвид, Пенгезов първоначално подкани журналистите сами да се сетят, след което заяви: "Делян Пеевски се казва".

По думите му "съобщенията" от настоящия кандидат за евродепутат от ДПС гласели, "че е по-добре Митхат Табаков (бивш депутат от ДПС, окончателно осъден за престъпления по служба – бел.ред.) да бъде оправдан". В противен случай Пеевски заплашвал чрез свои пратеници, че Пенгезов ще види втори мандат начело на САС "през крив макарон".

Друго дело, към което Пеевски проявявал особен интерес, било това срещу Октай Енимехмедов, който получи на първа инстанция 3 години и половина затвор за заплаха с убийство срещу почетния лидер на ДПС Ахмед Доган, но бе оправдан по по-тежкото обвинение – за опит за убийство. Пенгезов разказа, че от "съобщение" на Пеевски разбрал, че той е недоволен от решението на Апелативния съд да пусне Енимехмедов под домашен арест.

"Аз ако отворя уста... Ми няма да я отворя, защото имам семейство все пак", продължи председателят на САС, припомняйки проблемите, които роднините му имали по време на кабинета "Борисов", когато тогавашният МВР шеф Цветанов влезе в директен конфликт с него, а медиите на Пеевски и майка му Ирена Кръстева започнаха да го представят като "съдията на Октопода". По думите му тогава съпругата му била изхвърлена "като мръсно коте" от ДАНС, а за дъщеря му се появили медийни публикации, че е любовница на Огнян Донев.

Запитан дали изобщо е щял да огласи за оказвания му от Пеевски натиск, ако не бе заплашен от обвинение, Пенгезов уклончиво отговори, че го бил казвал, но не пред медиите. "Никой не ме е питал... Да вървя и да казвам, че ми оказват натиск ли", риторично попита той.

Шефът на САС предположи, че след като бъде обвинен и отстранен от работа, в конкурса за нов председател на съда вероятно "ще се активизира Богдана Желявска (зам.-шеф на Софийския градски съд – бел.ред.)". Запитан дали в такъв случай журналистите трябва да приемат, че тя се ползва с подкрепата на Пеевски, Пенгезов бе кратък: "Ми, приемете го".

Съдебният шеф добави още, че въпреки създалата се ситуация той все пак щял да си подаде документите в конкурса и ако ВСС го отстрани с мотива, че не притежава необходимите нравствени качества, тъй като ще бъде обвиняем, той щял да обжалва това решение в съда.

"Ако ще си играем, да си играем. Те така, и аз така... Ще бъде весело", лаконично обобщи Пенгезов, докато се усмихваше широко на съдебните репортери.

Впоследствие той се отплесна в разсъждения за Пеевски, "който разпределя баницата в държавата", и видимо подразнен се възмути защо никой не питал депутата от ДПС как негова фирма "е на първо място за "Южен поток" и ще изпапка 3 милиарда". "Питайте ги как и кога направиха обществена поръчка и защо в проекта няма чужди фирми", препоръча на журналистите магистратът.

Повтаряйки нееднократно, че говори "истината" и няма защо да се опасява, че Пеевски ще го съди за клевета, тъй като излагал само факти, Пенгезов лаконично отбеляза, че "на всяко прасе му идва Коледата".

Пенгезов се въздържа да направи директна връзка между Пеевски и поведението на главния прокурор Сотир Цацаров. Въпреки това заяви, че в момента държавното обвинение работело с "болшевишки методи" и изрази увереност, че ще му бъде повдигнато обвинение единствено заради намерението му да участва в конкурса за нов председател на САС, обявен преди Великден от Висшия съдебен съвет (ВСС).

Пенгезов знаел, че го разследват от 2010 г., когато Цветанов изпратил на прокуратурата "много хубав донос", подписан от него. След това било образувано разследване за европейския проект "Интегрирана информационна система за прозрачност във военните съдилища", който се реализира от Военно-апелативния съд.

Стойността на одобрените средства е 700 000 лв., но реално са изразходвани 520 000 лв. Преди да стане шеф на Софийския апелативен съд Пенгезов бе председател на военния съд, а след това бе наследен от Петко Петков, който също е призован за 28 април за повдигане на обвинение. Новината в България дойде в сряда през австрийския всекидневник "Дер Щандарт", а по-късно през деня бе пусната и разработка в сайта на българския в. "Капитал".

В четвъртък Пенгезов си спомни, че "основният недостатък" при изпълнението на проекта бил, че той и Петков са работили по малка обществена поръчка, а не по голяма. По тази причина след направен одит на него бил съставен акт за административно нарушение за 5000 лева, а на Петков – за 15 000 лева. Двамата обаче обжалвали актовете пред Районния съд, който ги отменил като незаконни. Софийският административен съд пък окончателно потвърдил, че по въпросния акт няма установени нарушения на двамата.

"Оттогава насам – тишина, ама пълна тишина. Стана 2013 г. Един ден, когато прокурор Цацаров встъпи в длъжност, през 2013 г. аз отидох при него. Казах му, че от 2010 г. е образувано дело и неизвестният извършител съм аз. Той каза, че не му е докладвано за това дело. Аз се учудих, че не знае", разказа още Пенгезов, уточнявайки, че Цацаров тогава поел ангажимент да провери казуса.

През есента на същата година шефът на САС отново отишъл при главния прокурор и му казал, че има намерение да се кандидатира за нов мандат и е възможно въпросното дело да бъде използвано, за да го дискредитират по време на конкурса. Цацаров отново обещал да се поинтересува какво се случва с разследването. Впоследствие, в началото на октомври, двамата с Петков били призовани на разпит.

Военните прокурори били "по-услужливи и по-послушни"

"Вторник сутринта в 10.00 часа получих призовка. Най-много ме учуди, че делото е изпратено на Софийска военно-окръжна прокуратура", добави Пенгезов. Поясни, че въпреки генералския му чин, случаите на престъпления, извършени от магистрати по повод службата им, по закон са от компетентността на Софийската градска прокуратура и Софийския градски съд.

"Може би са по-услужливи и по-послушни (военните прокурори – бел.ред.)", продължи шефът на САС, отбелязвайки, че едно време наричали обвинителите с пагон – "железният юмрук на прокуратурата". В тази връзка той заяви, че ще настоява за промяна в подсъдността, така че делото му да се гледа от Градския съд, "защото Военният съд не е компетентен".