Най-успешната състезателка на Зимни игри обяви края на кариерата си

Марит Бьорген се оттегля с 8 златни олимпийски медала

марит Бьорген

Легендарната норвежка състезателка по ски бягане Марит Бьорген официално обяви края на състезателната си кариера.

"Не чувствам, че имам мотивацията да дам 100% от себе си за още един сезон и затова реших да прекратя кариерата си", каза Бьорген.

38-годишната норвежка е най-успешната състезателка в историята на Зимни олимпийски игри с 8 титли и общо 15 отличия. Тя също така е 18-кратна световна шампионка.

Бьорген спечели четири пъти Световната купа по ски бягане, в която дебютира през 1999 година, като записа рекордните общо 114 индивидуални победи и 184 класирания на подиума в 303 старта.

Ски бегачката слага край на знаменателната си кариера само три дни, след като друга емблематична норвежка фигура в зимните спортове - Краля на биатлона Оле Ейнар Бьорндален, обяви, че повече няма да се състезава.