Изкукали родители пълнят кръщелния речник; Исус, Юда и Аллах са най-новият хит в имената

Тенденцията от времето на соца - децата да се кръщават със странни имена - се е запазила и до днес.

Това показва новият речник на БАН, в който могат да се открият всякакви бисери, с които родителите са орисали отрочетата си. В България има двама души, които са кръстени Исус, едно момче е наречено Юда, а мюсюлманче набор 2007 г. се казва Аллах. Най-големият хит обаче остават героите от турски и латиноамерикански сериали. Орхан, Еге, Онур, Аля, Берк, Атилла, Еда, Нури, Кенан, Дафне, Мухамед, Елиза стават все по-популярни сред млади майки и татковци. Това всъщност са все любимците от телевизионните саги. Освен тях, те продължават да кръщават децата си Ридж, Брук, Касандра и Джовисна.

Най-много причудливи имена у нас се срещат в Монтанско, Пернишко и Благоевградско. В Бургаско пък живеят единствените Салфетка и Стафида. Наред с модерните имена на известни холивудски звезди като Алек-Болдуин, Арнолд или на герои от популярните турски сериали, в регистрите се срещат и имена, взаимствани от представителите на морската флора и фауна: Ихтиандър, Амфибия, Цаца, Мида, Рибка и дори Сафрида.

Няколко деца, родени пред 2006 г. пък носят имената Зайо и Мечо. Класацията на поразителните по звучене имена обаче водят Цунда, Кобра, Касиерка и Телефонка. Притежателите им не винаги се представят с тях, най-често заради удивлението на околните. Често те прибягват и до смяна на името. „Обикновено всяка промяна в името, на собствените имена специално, става по съдебен ред,” отбелязва Стефка Калева, началник отдел ГРАО Бургас. Явно от тази възможност не са се възползвали няколко жени от Бургаско с поразителни имена. Сред тях е 70-годишната Салфетка Иванова, кръстена обаче Силвета на своята баба. Името Салфетка се оказва рожба на комична чиновническа грешка.

„Името Салфетка дойде защото имаше една нова, направила правописна грешка. Няма В, писала Ф. Грешката вече сигурно има 47 години. Откакто съм се оженила трябва да е грешката. И вече съм така,” разказва г-жа Иванова. В бургаския квартал „Долно Езерово” пък живее 76-годишната Стафида. Възрастната жена е родена с името Рабишка. Като етническа туркиня обаче, тя е принудена по времето на т.нар. „Възродителния процес” да смени името си.

„Друго име няма такова - Стафида. Даже в съвета като ме записваха, тогава жените се оглеждаха една в друга, че викат откъде й дойде на акъла такова име да запише, то няма такова име в България. Не ща да съм и нито с твоето, нито с твоето, да загрозя на хората имената.”

По времето на соца пък част от по-необразованите хора слагаха имена на децата, които тепърва навлизаха в езика. В резултат на това се "родиха" Потник, Грамофон, Пейка, Лейка, Парапет и Магнетофон. Отделно в речника на БАН съществуват реални имена като Вилица, Чаша, Грозде (възрастен човек, който беше показан в бившото предаване "Чай", Оцет, Килим, Недраг, Камион, Хобот, Гевгира, Кофа, Тава, Несра, Потник, Калъф, Кантар, Чушка, Лебед, Кирка, Мерачка, Синка и Праскова. Най-големият куриоз обаче са двете имена - Грешка и Природа. Би било интересно как комшии казват на дъщерята Грешка и на майката природа. Faktor.bg съчувства искрено на хората, които не си харесват имената, с които са ги наказали родителите им.