Шефът на КЕВР: Не очаквам рязко повишение на цените на тока за бита след 1 юли

Иван Иванов

Иван Иванов

„Изключително важно е след промените на пазара на електроенергия от 1 юли т.г. битовите потребители да не бъдат подлагани на риск. Всякакви спекулации за повишаване на цената с 10, 20 и повече процента обслужват интереси, които не съвпадат с интересите на потребителите. Българските потребители трябва да знаят, че няма да има рязко повишаване на цената на електрическата енергия“. Това заяви председателят на КЕВР доц. Иван Иванов по повод отражението на предстоящите промени на пазара на електроенергия, съобщиха от пресцентъра на КЕВР.

Иванов участва в енергиен форум, организиран от Института за енергиен мениджмънт на тема "Промени в електроенергийния пазар на едро и дребно - възможности и проблеми".

Доц. Иванов поясни, че със законовите промени е определено цената за битовите потребители след 1.07.2024 г. да се формира въз основа на базова цена, определяна с решение на Министерският съвет, към която да се добавя компонента, определяна от КЕВР. „Предстои правителството да реши как точно ще бъде определена тази базова цена, но не очаквам рязко повишаване на цените на електроенергията за битовите потребители“, подчерта ръководителят на енергийния регулатор.

Доц. Иванов коментира и възможностите за повишаване на постъпленията във „Фонд Сигурност на електроенергийната система“ /ФСЕС/ с цел преодоляване на формирания висок дефицит от 1 млрд. лв. Той категорично се противостави това да стане с евентуална промяна на цените за битовите потребители за следващите няколко месеца до 1 юли: “Няма мотивиран отговор, който може да се даде на потребителите защо цената за тях трябва да бъде повишена, за да бъде запълнен дефицитът във ФСЕС. Не може да им бъде обяснено защо с техните пари трябва да се осигурят средства за преференциалните цени на производители на възобновяема енергия, за преференциалните цени за производители на електроенергия от когенерация при топлофикациите, за покриване на цените по дългосрочния договор с американската централа AES“, заяви доц. Иванов.

Като един от вариантите за покриване на дефицита във ФСЕС той посочи възможността за подпомагане със средства от държавния бюджет. „Така, както Фондът финансово подкрепи правителството за осигуряване на програмата за подпомагане на небитовите потребители по време на голямата енергийна криза с високи цени на електроенергията, считам, че е възможно този жест сега да бъде върнат към Фонда. Това ще бъде в интерес на всички потребители“, подчерта председателят на КЕВР доц. Иван Иванов./БГНЕС