Доц. Христо Христев: Проблемът ще дойде, ако всички кандидати за премиер на служебно правителство откажат

Христо Христев, стопкадър: бТВ

Христо Христев, стопкадър: бТВ

"Трудно ми е да кажа дали сме пред конституционна криза", каза пред БНР доц. Христо Христев, адвокат и преподавател в СУ.

"Има широк кръг от потенциални кандидати за министър - председател в служебното правителство. Проблемът ще дойде, ако всички те откажат. Тогава разпоредбата не предписва правило за поведение", прогнозира той и припомни, че формирането и работата на служебното правителство "бяха използвани като основен фактор в политическия процес и предизборната кампания". 

"Аз не бих нарекъл излъчваните през мандата на господин Радев правителства деполитизирани. Нека да не се правят на светци субекти в политическия процес, които имат своя принос да стигнем до тук. Направените изменения обаче са донякъде недомислени. От друга страна  е факт, че начинът, по който беше използван института на служебното правителство в периода, в който господин Радев имаше възможност да формира такива, породи основателни опасения, че се обръща с хастара наопаки конституционната дреха на служебното правителство и се подменя установения модел на парламентарна република", коментира Христев.

"Това, че беше сформирано правителство за определен период от време, не може да пречупи тенденцията на дълбока политическа криза, в каквато се намираме от години", отбеляза Христев. 

"Вече ми е трудно да се ориентирам в политическите процеси. Проблемът не е толкова правен, колкото политически и в по-широк план – проблем на състоянието на демократичната култура и традиции в българското общество. Основната причина за това е тоталната корупция, обладала българската политическа институционална система. Независимо от гласуваните изменения в Конституцията, за да има шанс да се осъществи нова фаза на съдебната реформа, е необходимо да бъде приет нов Закон за съдебната власт, подчерта още той.

"Това, което наблюдавахме и в хода на преговорите за извършване на ротация, и през изминалите девет месеца, е далеч от културата, основана на принципи и ясни правила", посочи Христев.

"ГЕРБ донякъде целенасочено истеризира обстановката, но не съм убеден доколко и другата страна -ПП-ДБ, също е направила всичко, което е необходимо за нормални политически отношения.  В цялата ситуация на надвикване и надговаряне е трудно да се ориентираме, но очевидно отиваме към избори. ПП и ДБ не са в изгодна позиция. Те се състояха като политически субекти с основна претенция, че ще осъществат промяна на статуквото и ще намерят изход на политическата криза. Когато управляваш с абсолютния антипод на тази позиция и кауза, отивайки към следващи избори, не си в изгодна позиция.  Гражданите, които са подкрепили ПП-ДБ, са по-различен тип избиратели, поради което ми се струва ,че основният губещ ще бъде ПП-ДБ. Питам се каква беше стратегията и тактиката на целия този процес през изминалите девет месеца, ако трябва да стигнем до тук", смята юристът.