Българите от Босилеград на протест срещу сръбските власти и руски фирми – тровят с арсен водата им

Днес, 26 декември пред хотел „Дукат“ срещу общината в Босилеград, Сърбия, въпреки студения зимен ден, българската общност проведе първия екологичен граждански протест под мотото  „Загубим ли природата, губим всичко”. Организатори на акцията бяха гражданските сдружения „ЕКО-БИО-ПРАВДА” и „ГЛАС”.

Охранявани от органите на реда, около 60 граждани от района, предимно млади, с плакати, пищялки и викове „мафия“, протестираха срещу безконтролното изливане на отпадъчни води и химически реагенти от мините „Караманица“ и „Благодат“ в притоците на река Драговищица, която се влива във водосбора на река Струма, информират от Културно информационен център „Босилеград“. И двете мини се експлоатират от фирми с руски собственици.

bosilegrad_protest.jpg

На протеста говориха председателите на гражданските сдружения „ЕКО-БИО-ПРАВДА” и „ГЛАС” Александър Димитров, Ботю Христов и преподавателят по български език Деян Миленов. Те изтъкнаха, че протестът няма политически характер и е насочен срещу безотговорното поведение на управляващите и екологичните служби в община Босилеград и срещу собствениците на мините и ВЕЦ-овете на територията на общината. Целта на протеста бе да се информира обществеността и медиите за опасностите за природата, живота и здравето на гражданите на общината.
Организаторите още в началото подчертаха, че протестът няма политически характер и че единствената цел е да изразят своята гражданска позиция за правото им да живеят в здрава и чиста природна среда и да имат чиста питейна вода.

Никой от ръководството на сръбската община, населена с етнически българи не излезе да посрещне протестиращите, но организаторите оставиха в общината бутилка с вода наточена от притока на реката, която се излива от хвостохранилището на мината Караманица.

Организаторите и участниците се разотидоха с обещанието да продължат протестите докато общинските власти и собствениците на мините и ВЕЦ-овете не предприемат необходимите мерки за пречистване на отпадъчните води и опазването на биоразнообразието в реката.
Още за проблема в Западните покрайнини виж Тук и Тук.