Красен Станчев: България е най-бедната страна не заради ЕС, а заради управлението й през 1995-1997 г.

Европейското бъдеще на България вече се е случило, но трябва да се отстоява

Красен Станчев

Красен Станчев

Европейското бъдеще на България вече се е случило, но трябва да се отстоява. Това каза в интервю за „Фокус“ основателя на Института за пазарна икономика и преподавател в СУ „Свети Климент Охридски“ Красен Станчев.

България е най-бедната страна не заради ЕС, а заради управлението й през 1995-1997 г. Ние сме страната с най-бързо растящи доходи за последните 14 години, каза още той. Това, според него е осезаемо за хората. Проблем е това, че българската икономика има много безсмислени харчове, но когато е по-конкурентно способна икономиката ни и съдебната система функционира добре, тогава нещата ще се оправят.

„В България има прекалено много „потънали гемии“. Безсмислени средства са похарчени за „Цанков камък“, за „Южен поток“, за АЕЦ „Белене“ и други неща. В общи линии, когато тези не ефективности в използването на публичните финанси се премахнат или поне се намалят, тогава България ще расте много по-бързо. Когато управляват обществените поръчки така, че да има международна конкуренция, тогава българските граждани ще получат по-високо качество на услугите при по-ниска цена и ще се освободят средства за друго, за образование, например. „Потъналите гемии“ са обикновено държавни проекти и половината, а и повече от тях са свързани с интереси на държавни фирми от Руската Федерация. Много е просто. Отрязва се кранчето за такива проекти и готово“, каза икономистът. Според Красен Станчев това не се прави, защото няма такъв навик. В България положението със използване на европейски средства за приятелски фирми не е чак толкова зле, ако се сравним с Унгария и Словакия, където нещата по този компонент са доста по-зле. В Унгария държавните поръчки са около 40-43% от БВП, докато у нас са 22%.