Работодатели със сигнал до Комисията по дискриминация заради клас "прослужено време"

Текст в Кодекса на труда поставя в неравностойно положение по-младите работници

Четирите основни работодателски организации са внесли вчера в Комисията за защита от дискриминация сигнал, в който твърдят, че в законодателството има дискриминация, свързана с прилагането на така наречения клас "прослужено време". Това съобщават от от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).

В сигнала се цитира текст от Кодекса на труда, който дава право на Министерския съвет да определя видовете и минималните размери на допълнителните трудови възнаграждения. По силата на това през 2007 г. са приети две постановления на правителството - едното е за наредбата за структурата и организацията на работната заплата, а с другото се определя минималният размер на допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит.

В наредбата се определят условията за получаване на така наречения клас прослужено време, в другото постановление - минималният му размер - 0.6 на сто за всяка година придобит трудов стаж и професионален опит.

В сигнала си работодателите посочват, че по този начин за еднакъв или равностоен труд се поставят в дискриминирано положение по-младите работници, които получават по-малък размер общо възнаграждение, тъй като поради липса или наличие на по-малък трудов стаж и професионален опит получават по-малко допълнително възнаграждение за клас.

Налице е и дискриминация, основана на работа в публичния и в реалния сектор, респ. – свързана с личното и общественото положение, тъй като за държавните служители допълнителното трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит беше отменено, посочват от организациите си.

Организациите настояват да се отмени дискриминиращият текст.