КНСБ: Няма нужда от закон за личната помощ

Този закон връща цялата реформа обратно, заяви Пламен Димитров

Пламен Димитров

Пламен Димитров

Нужни са между 150 и 200 млн. лева допълнително за хората с увреждания, които да бъдат заложени в държавния бюджет за идната година. Това коментира в Русе президентът на КНСБ Пламен Димитров.

По думите му с тези средства ще може да се прави индивидуална грижа за най-тежките случаи при пълнолетните.

"И когато говорим за бабата в селото, да е ясно как тези пари ще стигнат до нея и как ще й помогнат. И когато говорим за по-младия човек на 18 и половина години, да е ясно как на него ще му помогнат, за да се социализира", заяви Димитров.

Той каза, че на предстоящия утре Национален съвет за интеграция на хората с увреждания от КНСБ ще се предложи първо да бъдат чути хората с увреждания през техните организации - т.е., "ако има нужда да бъде добавена социална услуга, тя да бъде добавена в закона за социалните услуги".

По думите му няма нужда от закон за личната помощ.

"Този закон за личната помощ връща цялата реформа обратно. Нали реформата в тази сфера беше да ги извадим от заведенията и да ги направим по-социално включени, а тези, които могат да работят, да работят. Това искат хората с увреждания - искат да са част от обществото, не искат да бъдат изключени. Законът за личната помощ казва - "пак обратно вкъщи и там ще те гледа някой личен асистент или майка ти, баща ти, а докога, не е ясно", заяви Димитров.

По думите му това трябва да се коментира утре експертно и да бъде намерено оптималното решение на проблемите на хората с най-тежки увреждания. Според него не трябва да се забравят и останалите 424 000 души с увреждания в страната. Те също имат редица проблеми.

Димитров обяви, че от Русе КНСБ поставя началото на националната си кампания "Информиране и консултиране". По този повод ще бъдат посетени до началото на есента около 200 фирми в страната.