​Лалетата се окичиха с бронза, Бразилия с пореден провал

Пореден провал за Бразилия, след като Холандия спечели бронзовите медали на Мондиал. Лалетата постигнаха сравнително лесен успех с 3:0 в мача на честта. Домакините, които според букмейкърите бяха едни от претендентите за световен първенец се задоволи с четвъртото място. Головете за „лалетата“ бяха дело на Робин ван Перси от дузпа, Дейли Блинд и Жоржиньо Вайналдум. В първите две ситуации имаше съмнения за коректността на отсъжданията на главния рефер Джамел Хаймуди. При дузпата се прокрадна мнение, че нарушението е започнало извън границата на наказателното поле, а при втория гол за холандците имаше съмнения за засада.

Същевременно бразилците не показаха хъс и желание за победа, като демонстрираха, че все още върху тях тегне облакът на онзи резултат 1:7, който допуснаха на полуфинала срещу Германия. Кариоките допуснаха десет гола в рамките на само 180 минути.