Скандално: Филолози учат децата ни как се пишат “стрийптиз”, “педераст” и “дашен”

​Учебно помагало по правопис, раздадено на първокласници взриви социалната мрежа Фейсбук.

Гневни родители и експерти по български език изразяват възмущението си в интернет заради мъдрите съвети, които филолози дават на малчуганите как да пишат думи, като "педераст", "стриптийз" и "дашен".

Пост, публикуван във Фейсбук групата "Нови филолози", представя помагалото, със заглавие "Лесен правопис. Помагало за малки и големи", с автори Неда Милева и доц. Лиляна Василева.

Още на първите страници е упоменато, че "Тази книжка е полезна както за първолачетата, така и за техните батковци, каки, майки, бащи, та дори и за някои баби и дядовци". В него най-първо се  посочва, че особено важно е да се знаят и изписват правилно следните думи: педераст, боклук, бракма, негър, недъгав, зяпльо, идиот, изрод, мушмурок, тъпанар, чорльо, цървулан, скудоумен, кюмюр, калабалък, бръмбазък, смърдеж, смърдя, усмърдявам, будалкам, бардак, резил, платоничен, дашен, жартиера, сутиен, съблазън, бременност, стриптийз, екшън, стендбай, суитшърт, риалити, татуировка, чейндж, шоу, шоута, хип-хоп, ноу-хау, мач реванш, хеттрик и шорттрек.

Има и по-сложни думи, някои от които сигурно и родителите на децата не знаят, но умните първолаци е важно да усвоят, защото може би ще ги правим вундеркинди: зефир, континуум, структуроопределящ, луминисценция, пиктограма, куртоазия, темпорален, овчедушен, бяло-зелено-червен, магнитуд, невропатологичен, ферментационна, политико-икономически, бранденбургски, звуконепроницаем.

Колективът на изданието е включил и технически пособия, които вероятно ще са от полза на малчуганите: двуцевка, втулка, пеленгатор, жлеб, обтегач, каптаж, куплунг, лайстна, тенекеджийница, фасонка, фасонки, префасонирам.

През септември беше съобщено, че Cartoon Network в партньорство със Столична Община ще раздаде специализирани учебни помагала на всички първокласници в София. Обявената цел на учебните книжки ''Лесен правопис'' бе да помагат на децата да пишат правилно, като те съдържат и кратък речник на най-често грешените думи в българския език, припомня actualno.com. Експертите по български и литературата към образователното министерство обаче явно не са си направили труда да се запознаят с нея. Защото както изглежда няма как в джунглата от сложни и нецензурни думи да искаме от децата ни да станат грамотни, интелигенти, а още по-малко - вундеркинди.