Петър Стаматов инициира петиция за гласуване по пощата на българите в чужбина

Това ще намали драстично разходите и не застрашава националната сигурност, категорични са наши сънародници

Създателят на платформата ЕвроЧикаго инициира петиция за гласуване по пощата на българите в чужбина. Тя е адресирана до Премиера и Народното събрание. 

Ето пълния текст на документа:

Български граждани от страната и от разни краища на света се обединяваме около предложението за въвеждане на гласуване по пощата за българите в чужбина, в държави, в които това е разрешено от местните закони, и е възможно да бъде извършено без заплаха за националната сигурност на България.

Това предложение бе огласено (и то не за първи път) на XII Световна среща на българските медии, проведена миналата седмица в Прага. Едно изказване на министър-председателя Бойко Борисов от 2011 г. доби широка известност. В него той се зарече да върне българските емигранти в Родината. Много от родните депутати неведнъж при срещи с избиратели зад граница са заявявали подобни желания или поне да се увеличат връзките с диаспората.

Подписвайки петицията, ние Ви призоваваме да ни чуете и откликнете, като направите всичко по силите си, за да се въведе гласуване по пощата. Това ще съкрати драстично разходите за бъдещите избори в чужбина. А се видя как в Австрия именно гласуването по пощата реши кой да бъде новият президент.

"Българите в чужбина бяха активни участници с позиция на референдума за въвеждане на електронно гласуване. Те застават зад каузата електронно гласуване, когато е навременно въведено след необходимата подготовка. Затова не приемаме за удачно решението прибързано да се правят опити за въвеждането му през тази година – не е сериозно да се вярва, че една набързо изготвена и неизпробвана електронна система би могла да замени гарантираното право на глас по места. Форсираното въвеждане на електронно гласуване без предварителни експериментални тестове крие сериозни рискове. Ние ясно съзнаваме, че е необходима експертна подготовка на подходяща платформа и време за нейното изчерпателно тестване." гласи друга позиция.

За разлика от електронното дистанционно гласуване, изборите по пощата са тествани десетки години (а в някои държави и повече от век) и широко разпространени по света. Призоваваме да Ви покрепите искането на тази наша петиция. В заключение, ние смятаме, че предложените от нас промени в Избирателния кодекс са в интерес на природата на демократичното управление, което се стреми да насърчи с всички средства гражданското участие.

Може да подпишете тук: http://www.peticiq.com/postvot