Сидеров спасява ЕС: Освободете се от диктата на САЩ

Председателят на "Атака" Волен Сидеров призова от парламентарната трибуна премиера Борисов, когато се среща с Юнкер, да му каже, че ако ЕС иска да стане силен играч, трябва да се отърве от диктата на Вашингтон.

Според него България е склонна да приеме всичко, което ни предлага Брюксел, дори когато ни пробутва Евроатлантическо споразумение и допускането на ГМО на родния пазар. 

Европейските ни партньори ни предлагат да одобряваме всичко, което дойде от Брюксел абсолютно безкритично, безрезервно и без да го подлагаме на анализ и съмнение,  заяви Сидеров в дебатите по годишната програма на парламента по въпросите на ЕС за 2015, която съвсем закономерно не беше приета единствено от "Атака".

Националистът обърна внимание, че в доклада на комисията по еврофондовете има точка, свързана със споразумението за свободна търговия със САЩ. Сидеров прогнозира, че то ще бъде вкарано тихо и без дискусия, а това ще стане, когато каже председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, защото го е заложил в приоритетните инициативите на ЕС.

Сидеров беше категоричен, че текстовете, предложени от Комисията по еврофондовете, са с пожелателен характер и са прекалено общи. Той отбеляза още, че ако Трансатлантическото споразумение бъде прието, оттук нататък само ще се съгласуваме с документа.

Националистът посочи, че в последната точка от доклада на комисията се прокарва възможността за преразглеждане на отношението към генномодифицираните организми (ГМО).

„В момента имаме мораториум на НС. Той беше иницииран и от Атака. Вероятно сега той ще се подложи на ревизия, така ли? И когато се гласува цялото решение, което сега се предлага, утре лобистите на ГМО и на шистовия газ ще се позоват на него и ще кажат - залата го е приела, какво искате? Това е капанът, който сега ни предлагате. Затова гласуваме против“, добави Сидеров.

Националистите предложиха точка, която предвижда „преглед на процеса за вземане на решение относно ГМО” да отпадне, но това не се прие от депутатите.

Лидерът на Атака посочи, че в предложенията има текстове за насърчаване на икономическия растеж и заетост, които звучат хубаво, но за да се реализират, трябва реиндустриализация на България.

Сидеров попита и как ще се осъществи този растеж и припомни, че всички са били против предложенията на Атака за възстановяване на Кремиковци, „Химко” и други предприятия.

„Сега сме поставени пред това да приемем решение, което е капан. Утре на него ще се позоват, за да приемат Трансатлантическото споразумение. Какво представлява то? Това означава, че когато решим да вдигнем заплатите тук, всяка международна корпорация ще ни осъди. Това споразумение означава транснационалните корпорации да поробят българския народ и всички европейски народи, така че да не могат да си вдигат заплатите, да не може да има стачки, да не могат да се борят за своите трудови права и да бъдат осъдени в международен съд. Трябва да казвате ясно, когато говорите. Американският президент си гони интереса. Въпросът е къде е нашият интерес. Той трябва да се защитава тук, в тази зала, и това не го виждам в момента“, разясни Сидеров

Атакистът припомни свое изказване от 2007 г., когато България е приета за член на ЕС, в което прогнозира днешната ситуация.