​Юрген Рот: Путин е непредсказуем лъжец, Русия е заплаха за цяла Европа

Кремъл харчи стотици милиони, за да спечели общественото мнение в ЕС

Русия представлява заплаха не само за Балканите, но и за цяла Европа. А колкото до България - там Кремъл отдавна вече оказва масивен натиск.

Този своя позиция изразява в интервю за Дойче веле германският разследващ журналист Юрген Рот.

Той аргументира тезите си с факта, че според него, политиката на Кремъл е станала съвършено непредвидима, доминирана от лъжи (например във връзка с окупацията на Крим или присъствието на руски войници в Източна Украйна), а Владимир Путин постъпва непредсказуемо във всяко отношение. Новите му имперски амбиции, които се разпалват от съветници с авторитарно-националистически възгледи, също говорят за това, че вече никой не може да се доверява на думите на руския президент. От тази гледна точка Русия вече е опасност не само за балканските страни, но и за цяла Европа.

Въздействие та Русия там Рот вижда преди всичко в упражняването на масивен икономически натиск и като пример той посочва Черна гора. По думите му там правителството вече е изцяло зависимо от руски олигарси и руски капитал. Със Сърбия Русия отдавна поддържа тесни идеологически и стопански връзки. След силен политически натиск сръбското правителство оповести, че не подкрепя икономическите санкции срещу Русия. Освен това в тази страна политиката и икономиката все още се диктуват от старите комунистическо-националистически кадри, коментира журналистът.

Юрген Рот посочва, че що се отнася до България - въпросът има две измерения. Първо - плетеницата от здрави връзки с българската комунистическа номенклатура, която и до днес е важна сила в страната. И второ - икономическите връзки, които правят България силно зависима от Русия. Доказва го например старанието да се наложи проектът "Южен поток”. Неслучайно България - поне доскоро, се смята за косвен проводник на руските интереси в Европа.

Юрген Рот смята, че начина по който се тълкува руско-украинския конфликт в медиите и пратените пропагандисти, които пишат в интернет, крият огромна заплаха, защото това не са просто битки за тълкуването на конфликта - това си е истинска информационна война, която Кремъл финансира със стотици милиони евро, за да спечели общественото мнение в Европа.

“Тоест, за да разпространи мирогледа на една недемократична система и същевременно, с помощта на полуистини и манипулации, тук и там да предизвика вътрешнополитически конфликти. Преди година беше създадена осведомителната агенция "Русия днес”, която веднага влезе в списъка на стратегически важните руски фирми - последният факт сам по себе си е многозначителен.

Руската пропаганда е насочена към онези граждани на Европа, които са привърженици на авторитарния национализъм. Колкото и да е странно, тези хора се подвизават както на крайно дясната политическа сцена, така и в лявата периферия. В този смисъл няма да сбъркаме, ако признаем, че в момента Европа сякаш е някаква политическа лудница. В твърде много глави здраво се е загнездила ирационалността в комбинация с вируса на идеологическото заслепение. Тези хора наистина вярват, че западните медии се командват от Вашингтон и/или ЦРУ, че им се налага някакъв антируски курс.

Навремето националсоциалистите създадоха образ на врага в лицето на „еврейско-болшевишко-плутократичния световен заговор”. По същия модел днес се налага образът на някакво "световно правителство”, направлявано от Вашингтон, което се опитвало да заграби цялата власт и на което можел да се противопостави единствено непреклонният Путин. За съжаление критичното и диференцирано мислене в момента сякаш не е на мода”, коментира немският журналист.

Според него в България към всичко това се добавя и още едно утежняващо обстоятелство: медийната свобода не е на особено високо равнище, тъй че информационната война, която води Кремъл, попада на особено благодатна почва.

На въпрос как оценява външнополитическата ориентация на новото българско правителство, Рот обяснява, че според него Бойко Борисов е раздвоена личност. От една страна, се знае, че дължи политическата си кариера тъкмо на сериозната помощ, която му оказаха германските консервативни политически фондации. От друга, обаче, той явно не може съвсем да загърби миналото си. При това положение курсът му отново ще бъде на зиг-заг. Той ще продължи да се кълне в ЕС и в НАТО, но поради катастрофалното икономическо положение на страната - ще трябва да се съобразява и с Кремъл, смята още Юрген Рот.