Amnesty International подгони МВР заради насилието пред парламента

Правозащитници притиснаха българските институции, настоявайки да бъде разследвано насилието над протестиращите в нощта на 23-и юли

 

Международната правозащитна организация Amnesty International поиска незабавно и изчерпателно разследване на скандалните събития България при сблъсъка на полицаи и протестиращи, което бяха обградили сградата на Народното събрание на 23-и юли.

В писма до министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев и до главния прокурор Сотир Цацаров, изпратено от правозащитниците, се изразява загриженост от твърдения, че е била упражнена прекалена сила от служители на реда върху протестиращите пред парламента във вторник срещу сряда.

Международната организация приканва българските власти да проведат незабавно, независимо, изчерпателно и ефективно разследване на всички подобни твърдения и да подведат под отговорност всеки, за когото се установи, че е нарушил човешки права.

От 14-и юни насам протестите в София искат оставката на настоящото правителство и избори заради подозрения в корупция. Въпреки предимно мирния характер на протестите, от вечерта на 23-и юли са докладвани сериозни случаи на насилие между протестиращи и полиция.

Според информация в медиите и според Българския хелзинкски комитет (БХК), независима неправителствена организация, наблюдаваща отблизо протестите, на 23-и юли, около 22.00 часа, полицията е направила опит да евакуира стоте министри и народни представители, на чието напускане пречели протестиращите около сградата на Народното събрание. По време на операцията се смята, че служители на полицията безразборно са били протестиращи, без да са били провокирани или атакувани от тях. Наблюдатели на БХК, присъствали на протеста, твърдят, че полицията не е отправила предупреждение или молба към протестиращите да отворят път за длъжностните лица, желаещи да напуснат сградата на парламента. Седемнадесет души са били ранени и са потърсили помощ в болнични заведения. Според БХК има сведения за много други удряни и бутани от служители на реда.

Според информация, публикувана от "Репортери без граници", петима журналисти са били физически нападнати от полицаи. Твърди се, че един от тях е бил повален на земята с ритници, докато е заснемал полицейско насилие. Има данни, че журналистът е претърпял сериозни наранявания и вътрешно кървене. Другите репортери са били удряни в главата и в тялото с полицейски палки. В изявление от 25-и юли, софийският районен прокурор е дал ход на разследване с цел оценка на твърденията за прекомерна употреба на сила.

Българският омбудсман също е писал до заместник министър-председателя и министър на вътрешните работи, изисквайки изчерпателна и пълна информация, както и разследване относно събитията от 23-и юли.

Amnesty International приветства обявените разследвания и припомня на българските власти, че според международния закон за човешките права употребата на сила от полицията трябва да бъде пропорционална, законна и необходима. Охраняването на демонстрации трябва да се извършва по начин, който спазва международните закони и стандарти, включително задълженията за сдържаност и самоконтрол, за предприемане на действия, пропорционални по сериозност на нарушението, срещу което са насочени, за минимизиране на щети и наранявания, за уважение и опазване на човешкия живот.

Организацията призовава главния прокурор да осигури незабавно, независимо, изчерпателно и ефективно разследване на подадените оплаквания, както и на всички други случаи, в които има съмнения за прекомерна употреба на сила от страна на полицията. Също така Amnesty International призовава българските власти да проследят и да подсигурят охраняване на продължаващите протести, което да спазва по всяко време международните стандарти за полицейско охраняване, включително постановените от ООН основни принципи за употреба на сила и огнестрелни оръжия от служители на реда, заявяват от организацията.