Минчо Христов: За три минути парламентът може да реши куп проблеми на хората

Министрите и депутатите трябва да минат през всички кръгове на ада, за да видят как живеят хората и какво здравеопазване са принудени да търпят, категоричен е политологът и бивш народен представител Минчо Христов.

Доц. Минчо Христов е преподавател в Техническия университет. Магистър по история от Хаванския университет,  спезциализирал е в Университета на Сао Пауло и Колумбийския университет, бил е гостуващ изследовател в Института за изследване на сигурността в ЕС, автор на десетки научни публикации и две книги. Заместник председател на Комисията за борба с корупцията в 40 Народно събрание. В 40 Народно събрание заедно със Стела Банкова внася повече от 100 закона, между които за отпадане на точковата система при пенсиониране, премахване на ДДС върху лекарствата, отпадане на такса лекар и доплащането в болниците, за гарантиране на влоговете, за изплащане на всички лихвоточки без никакви ограничения. Приети са законите им за мораториум върху строителството в междублоковите пространства на големите градове, забрана за такса „електромер”, премахването на наказателните лихви за предсрочно връщане на потребителски кредити.

- Г-н Христов, на какво отдавате резките увеличения на тока, водата и газта?

Увеличението на цените се дължи на алчността и продажността на българските политици. Започвам от тока. Едно от най-големите престъпления беше приватизацията на електроразпределителните дружества по време на правителството на гражданина Симеон Кобурготски. Те бяха продадени за 780 милиона евро, като само кабелите като метал струваха много повече. Отделно недвижимата собственост - сгради, терени, почивни станции. Знаете ли, че малко преди те да бъдат приватизирани беше направена независима оценка на мрежата само на град София. Според експертите тя струваше около 3 милиарда евро. А цяла мрежата на България беше харизана за 780 милиона! Приватизаторите бяха осигурили и баснословна норма на  печалба на частните ЕРП – от близо 20 % годишно. В другите страни на

ЕС тази печалба бе от 5-6 %.

В същото време печалбата на държавната НЕК тогава беше около 1 %. В продължение на години тези дружества надписваха сметките на гражданите, прибираха милиарди левове, а в същото време не плащаха стотинка дивидент на държавата, която притежава 33 % от тези дружества. Като депутат в миналия парламент много пъти поставях въпроса защо държавата не си търси дивидента на премиера Станишев, но отговор нямаше. Ще ви кажа и още нещо – тези дружества бяха системно източвани чрез консултантски хонорари от 5000 лева на ден! Сега е моментът правителството, вместо да приватизира държавните  33 %, да направи една рекапитулация, да изчисли колко дължат тези ЕРП - тата на държавата, колко са откраднали от хората и държавата да си върне мажоритарния си дял. Така ще назначи управлението и ще провежда ценова политика в полза на хората. Впрочем, такъв закон съм внесъл още 2007 година, могат спокойно да го използват, ако имат политическа воля.

- Дянков цитира ваше изказване от 2008 г., че слънчевите панели ще вдигат цените на тока. На какво се дължи това явление?

- Това също е една криминална история. През 2008 година предишният парламент увеличи срока за изкупуване на тока от слънчевите панели от 12 на 25 години. Забележете – на цена от 70-80 стотинки на киловат, при условие, че токът от Козлодуй беше 4 стотинки. Тогава аз излязох от трибуната на парламента, поисках прегласуване и ги предупредих, че така осигуряват огромни печалби на съмнителни инвеститори за сметка на българските граждани, които ще плащат все по-висока цена за тока. Има го в стенограмите. Казах им, че са лобисти, и че са за прокурор. Интересното беше, че всички парламентарни групи  - БСП, ДПС, НДСВ, сините, Атака – гласуваха лобисткия текст. Което означава, че са работили съзнателно за енергийната мафия. И сега нямат никакво право да се оправдават, че не са знаели или разбрали. Има и други причини за високата цена – предсрочното закриване на 3 и 4 блок на АЕЦ „Козлодуй”  и високите преференциални цени за тец Марица 1. Само заради това цените на тока са надути с 30-40 %. За това принос имат съответно Меглена Кунева и Иван Костов.

- И за водата, и за газа ли е виновен Иван Костов?

- Виновен е. Както и Софиянски, по чието време беше дадена на концесия Софийска вода. Тази концесия е корупционна, това беше признато от Комисията за борба с корупцията в предишното Народно събрание по мое настояване. Има официално решение на комисията. Софийска вода купува по 2 стотинки водата от язовир Искър, а я продава по 1,60 лева, а сега по лев и осемдесет. Бяха обещали официално в договора, че до 2006 година ще намалят загубите на вода от 64% на 32 %. Намалиха ги само с 2 % и днес те са около 62%. Всичко това се калкулира в цената на водата на всички софиянци. Затова Софийска вода има интерес да има повече течове и не си мърда пръста за подновяване на мрежата. Имайте предвид, че в Париж, Виена, Берлин загубите са под 10%. Само това беше достатъчно да бъдат изгонени от България за грубо неизпълнение на договора. Много пъти поставях въпроса на предишното правителство и общинското ръководство.

- Имаше само гузно мълчание

- Тези хора трябва час по-скоро да се изгонят, така, както направи преди време парижкият кмет. Колкото до Костов, по времето на неговото правителство беше дадена концесията за добив на злато в Челопеч. Концесионната такса беше и си остава 1,5%. Казано по-ясно от всеки 100 кг. добито злато – 98,5 кг. са за концесионера, а 1,5 кг. за българската държава. Повярвайте, такъв грабеж няма и в африканските страни! Само за миналата година от България са изнесени минерали и руда за над 5 милиарда лева. Почти цялата печалба е потънала обаче в джобовете на шепа тарикати и свързани с тях корумпирани политици. Следете какво става в Крумовград. Хората масово се надигат заради новата златна концесия там.

- Как оценявате дейността на правителството и парламента през изминалите 3 години?

- Липсва социалната политика. Липсва грижата за хората. Обидно ми е, че първият закон който дебатира този парламент беше законът за нотариусите, който уреждаше интересите на депутати от мнозинството. Вместо да започнат с премахването на таксата за посещение при лекар или това срамно доплащане в болниците. Защо никой не повдига въпроса за увеличението на пенсиите? Вече три години те са замразени, както и по-голямата част от доходите на хората. Трябва да се премахне здравната каса и корупцията, която генерира и да се премине към бюджетно здравеопазване. Така е в Англия например. Срам ме е, че ГЕРБ и Атака преди  две години отхвърлиха идеята за намаляване на ДДС върху лекарствата. Винаги съм казвал, че само болни политически мозъци могат да превърнат болниците в търговски дружества, а здравето в стока. Или пък да наложат лимити за прегледи при лекар. Държавата незабавно трябва да поеме здравните осигуровки на социално слабите и трайно безработните и да наложи жестоки глоби на онези богати и крадливи бизнесмени, които не плащат дължимите осигуровки и данъци. Вместо това обаче се предлага увеличаване на  вноската за здраве и дори прехвърляне на тези пари към частни осигурителни фондове. Или глупави идеи като тази, че не можеш да си продадеш автомобила, ако дължиш здравна осигуровка. Ами ако искаш да го продадеш точно за да си платиш тези вноски? Предлага се закриването на десетки болници, което ще остави без здравна закрила стотици хиляди хора. Това е престъпление. Докато депутатите и министрите се лекуват в правителствена болница по специален ред, нещата няма да се оправят. Те трябва да имат свой личен лекар, и

да минат през всичките кръгове на ада

на който са осъдили своите съграждани. Да си вземат направление, да чакат на опашки, да плащат за посещение и престой, като останалите граждани.

- Всичко ли е толкова черно? Няма ли да кажете нещо хубаво за правителството?

- Хубавото е, че когато хората се вдигнат срещу някой криминален закон, правителството и мнозинството се поправя. Има няколко позитивни неща и те са забраната за ГМО, забраната за добив на шистов газ, поправянето на криминалните членове от закона за горите, които осигуряваха на шепа олигарси огромни печалби за сметка на обществото. За шистовия газ мога да ви кажа, че в много американски щати и огромна част от Канада този добив вече е забранен заради тежките екологични замърсявания, бумът на ракови заболявания и доказаната от американското геологично дружество връзка с активиране на земетресения. Жалко е, че голяма част от българските медии премълчаха тези истини.

- Преди време предупредихте, че се подготвя ново ограбване на спестяванията на гражданите. Още ли стоите зад думите си?

- Категоричен съм, че определени финансови кръгове подготвят нов банков грабеж, подобен на този от 1996-1997 година заедно с техни парламентарни съучастници. Става дума за над 30 милиарда лева спестявания на гражданите.  През 2002 година мнозинството на г-н Кобурготски премахна наказателната отговорност за раздаване на необезпечени кредити. Още тогава започна раздаването на огромни суми от влоговете на гражданите на определени кредитни милионери. Умишлено в закона са създадени и няколко капана за хората. Затова са необходими незабавни законови промени насочени към гарантирането на влоговете и смекчаване на последиците от финансовата криза. На първо място – гарантиране на влоговете на гражданите. В сега действащия закон пише, че при фалит на дадена банка влоговете започват да се изплащат не по-късно от 20 дни от датата на фалита. В закона никъде не е записано обаче кога изплащането ще завърши. Това позволява теоретично влоговете от фалиралите банки да бъдат изплащани в продължение на десетилетия.  Друг абсурд в закона е, че валутните влогове ще бъдат изплащани в левове. Така при евентуална промяна на валутния курс вложителите ще получат обезценени левове, т.е. – хората ще бъдат ограбени. Незабавно трябва да се върне наказателната отговорност за раздаване на необезпечени кредити, като бъдат осуетени опитите на престъпни банкери да продължат да раздават парите на гражданите на определени кредитни милионери – същите, които ограбиха спестяванията през 1997 година. Ситуацията е изключително тревожна.

- Какво се случва с лошите кредити? Намаляват ли сумите, които се точат чрез тях?

- Не, напротив. само през последните седмици т. нар. лоши кредити са се увеличили с над 1 милиард лева и днес вече надхвърлят 10 милиарда. Брутният външен дълг е над 70 милиарда лева. Защо никой не говори за това, а само споменават за т.н. държавен дълг? Частният дълг е далеч по-опасен, защото когато капиталите започнат да се изтеглят, сривът е неминуем. Този процес вече тече. Крайно време е финансовият министър да даде и ясен отговор докога правителството ще търпи лихвите по кредитите в България да са в пъти по-високи от тези в Европейския съюз. Или кога ще бъде премахната наказателната лихва за предсрочно връщане на кредити – абсурд, какъвто няма никъде в Европа. Необяснимо е защо, след като преди около 4 години с мой закон бяха премахнати наказателните лихви при връщане на потребителските кредити, парламентът ги възстанови. Докога правителство и парламент ще се правят на разсеяни и ще позволяват за превод на държавна такса от 2 лева гражданите да плащат принудително на частни банки по 5 лева? Това наистина е тъжно. Пожелавам на сегашните депутати и особено мнозинството на ГЕРБ да разгледат много от полезните закони, които сме внесли заедно с госпожа Банкова,  които са в архива на Народното събрание. Особено тези, които се отнасят до гарантиране на влоговете,  здравеопазването и пенсиите, преди да е станало твърде късно.  Повтарям, т.нар. проблемни кредити вече са около 25% и вече надхвърлят 10 милиарда лева. Отдавна вече сме минали критичните 12-15 %.

- В миналия парламент  бяхте зам-председател на Комисията за борба с корупцията. Какво бихте препоръчали на правителството днес?

- Да престанат да говорят и да приемат няколко конкретни неща. Като депутат например предложих три ефикасни и доказани средства за борба с корупцията – отмяна на депутатския имунитет,  проверка на имуществото на политиците и въвеждането на т.нар. проверка за лоялност – възможност специалните служби да съблазняват с подкупи висши политици, магистрати и държавни чиновници. Ако някой се хване – да отива в затвора. Такава е практиката в САЩ и почти всички страни на Европейски съюз, където в затвора периодично се озовават всякакви политици. Разследването на корупционните сделки на предишните правителства също е задължителна антикорупционна стъпка. Правителството трябва да ревизира приватизационните сделки за БТК и енергоразпределителните дружества, криминалните заменки на гори и земи, да разследва всички кредитни милионери и банкерите, които са им отпуснали кредитите. От всяка една от посочените сделки българската държава загуби милиарди. 

- Могат ли да бъдат променени вече приетите закони, които ощетяват държавата?

- Буквално в рамките на минути могат да бъдат приети и няколко доста полезни за хората закони. Като например земята под и около блоковете в големите градове да бъде дарена безвъзмездно на гражданите, като се прекрати напълно застрояването и  опитите на някои общини да рекетират гражданите, продавайки им тази земя. Малко хора знаят, че сега 80% от хората в големите градове не са собственици на земята под техните жилища. Или да се премахне скандалната такса за посещение при лекар и доплащането в болниците. Или пък да се върне на държавата незаконно придобитото имущество, започвайки с някои по-известни олигарси и гражданина Симеон Кобурготски. Народното Събрание може за 3 минути да премахне и скандалната държавна субсидия за парламентарните партии – по 18 000 лева месечно за всеки избран депутат. Това е извън заплатата на депутата. Когато в миналия парламент предложих тези десетки милиони левове да бъдат дадени за здравеопазване бях подкрепен от само от трима депутати. Говоря за общо над 200 милиона лева за мандата на парламента – по 50 милиона на година за няколко партийни шмекери. Срамота! А с тези пари биха могли да бъдат решени проблемите на спешната медицинска помощ в цяла България.

- След всяко природно бедствие медиите призовават хората да си правят застраховки. Качествени ли са услугите, които се предлагат в сектора?

- Голям проблем за хората са застрахователите. Наскоро чух, че някои от тези тарикати предлагат задължителната Гражданска отговорност да стане 600 лева. Това е цинизъм. Освен това застрахователите лъжат, че работят на загуба. Аз разполагам с документи, от които става ясно, че преди 2 години, когато застраховката беше 80 лева,  печалбата на застрахователите е около 300 %. Сега застраховката е над 200 лева. Може би искат 2000 или 3000 % печалба. Въпросът е дали правителството ще допусне този грабеж.  Бих посъветвал премиера Борисов спешно и незабавно да се заеме с големите монополисти като банки, застрахователи, ток, вода, парно. Това ще даде глътка въздух на гражданите в тази тежка криза. Не е редно сега, когато хората затягат коланите и няма какво да ядат, банките да имат печалби от 700 милиона за миналата година. И ако партиите не реагират и продължават да обслужват интересите на монополите, толкова по-зле за тях.