ЕК скастри Стойнев за “Южен поток”

ЕК напомни, че всяка членка на Евросъюза трябва да съблюдава законодателството

Европейската комисия възрази на изявление на енергийния министър Драгомир Стойнев, който бе категоричен, че България няма да спира реализацията на „Южен поток“, съобщи БНР.

По-рано днес, след среща с еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, Стойнев обяви, че проектът няма да бъде прекратен. Той аргументира намерението на българските власти да започнат строителството през следващите месеци с думите, че газовата директива се отнася само за експлоатация, но не и за строеж на газопроводи. По думите на Стойнев България върви в правилна посока по отношение на спазването на европейското законодателство и няма причини да отлага строителството на газопровода.

Министърът съобщи още, че е предоставил на Йотингер достатъчно данни, че страната не нарушава европейската правна рамка с готвените промени в Закона за енергетиката.

Бях доста изненадан от факта, че опозицията в България може би погрешно е информирала еврокомисаря. Може би тяхното желание е отново този проект да бъде спрян, а това по никакъв начин не отговаря на интересите на страната. Комисар Йотингер изрично заяви, че както Русия, така и „Газпром“ са важен партньор на Европа и че този проект е важен за доставки на природен газ за Европа, каза Стойнев.

Засега, по думите на министъра, комисията няма забележки относно наземната част на „Южен поток“. Морската, каза Драгомир Стойнев, по нищо не се отличава от сега действащите и други бъдещи газопроводи към Европа.

Малко по-късно обаче ЕК уточни, че европейското законодателство важи за всякаква инфраструктура, която попада под юрисдикцията на Евросъюза и това важи и за българските териториални води.

Говорителката на комисар Йотингер – Сабине Бергер, припомни, че Комисията има тревоги около двустранното споразумение, сключено между България и Русия, както и между нея и другите страни по проекта и че те вече са упълномощили Еврокомисията да ги предоговори с руската страна така, че да са в съответствие с европейското законодателство.

„Ако „Южен поток” бъде построен в нарушение на европейските норми, свързани с обществените поръчки, или започне да функционира в разрез с изискванията на Третия енергиен пакет, комисията ще предприеме необходимите действия”, заяви Сабине Бергер.