Франция е подложена на все по-разширяваща се ислямска радикализация

Едуар Филип

Едуар Филип

Франция обяви мерки за борба с радикализацията, които включват обособяване на изолирани зони в затворите и по-строги правила за лицензиране на религиозни учебни центрове. В страната, която има най-многобройната мюсюлманска общност в Европа, властите вече приеха законодателство с по-строги мерки срещу чужденците, извършили престъпления или намиращи се в полезрението на специалните служби.

„Ислямистката радикализация застрашава нашето общество не само, когато води до насилие. В действителността ние се сблъскваме с проявленията ѝ, когато законите на републиката се изправят срещу религиозната доктрина, когато някои хора приемат само да се подчиняват на религията“, заяви премиерът Едруар Филип.

Френското общество е подложено на все по-разширяваща се радикализация от джамии, ръководени от радикални имами, освен това явлението си пробива път в пренаселените затвори, в които има много ислямисти, върнали се от Близкия изток.

„Министърът на правосъдието разработва план със затворите за работа с радикализирани затворници, особено с онези, които се връщат от Сирия и Ирак. Ще бъдат създадени 1500 изолирани зони за работа с радикализираните затворници, от тях 450 ще бъдат готови до края на тази година“, съобщи премиерът.

Мащабът на заплахата бе посочен в доклад на министерството на вътрешните работи. Според него сектантските настроения или поведение нарастват в някои части на Франция, предимно в бедните градски райони, където мюсюлманите се противопоставят открито на светския начин на живот. Много младежи излизат от системата на държавните училища и попадат в строго религиозни училища или медресета, където са изложени на лесна радикализация. Само за миналата година техният брой е бил 74 000.