Прогноза: И на тези избори няма да има машинно гласуване

Михаил Константинов

Михаил Константинов

"Комбинираното гласуване на хартия и с машини е един добър компромис", заяви пред бТВ проф. Михаил Константинов, директор на "Информационно обслужване".

"Този вариант няма да бъде траен, защото възникват нови рискове, опонира социологът Цветозар Томов.

Той направи преглед на промените в закона от 1916 г., когато трябваше да влезе в сила машинното гласуване - общо 18 промени за 6 години.

"В Холандия машинното гласуване бе отменено, защото няма тайна на вода", каза проф. Михаил Константинов.

"Машинното гласуване има някои предимства, има и недостатъци. Ние като нация трябва да решим искаме ли го или не. Защото сега е нито риба, нито рак. За какво е машинното гласуване, ако протоколите пак ще се попълват на хартия, т.е. няма да се премахне субективният фактор", каза Цветозар Томов.

"Решение на МС от 12 февруари предвиждаше да се осигурят 16 000 машини, а шест месеца по-късно нищо не е направено - прехвърли се отговорността на ЦИК, без да е променян законът", каза Томов.

Според него няма да има време до изборите за машинно гласуване.

"Самите фирми, които отговарят на изискванията, са само две. Като максимален брой на доставката е 4 месеца. Редовните избори са след 6 месеца. Всеки може да си направи сметката", обясни и проф. Михаил Константинов.

Той смята, че трудно може да се разчита изцяло да минем на машинно гласуване.

"Изтъкна, че няма държава, която да е въвела на 100%. Която държава е имала машинно гласуване, се е отказала от него", подчерта проф. Константинов.

Относно идеята на управляващите в секциите у нас да може да се гласува с машини, но и с хартиена бюлетина, той обясни, че това е правилно. И даде аргументи – може да има срив на машината; ще отнеме  часове докато докарат нова, може да има и злонамерено увреждане.

По думите на Константинов основният минус на машинното гласуване е по-лесното манипулиране на вота.

Според Цветгозар Томов, ще се изхарчат много пари за нещо, за което не сме сигурни, че трябва да го има и прогнозира, че 75% от хората ще продължат да си гласуват с бюлетина, а само 25 на сто – машинно.