Почина композиторът на музиката от сериалите "На всеки километър" и "Капитан Петко Войвода"

Атанас Бояджиев е издъхнал снощи, съобщиха близките му

Атанас Бояджиев

Атанас Бояджиев

Композиторът Атанас Бояджиев ни напусна снощи, съобщава БНР. Той беше харизматично име, творец, от когото са се учили мнозина наши известни музиканти. Роден е на 1 март 1926 година. Завършил е право в Софийския университет. Учи композиция при Димитър Ненов. Първата си авторска музика написва за кукления театър в София през 1946 година, а за Българската кинематография – през 1948-а. Атанас Бояджиев е първият носител на голямата награда на конкурса „Златният Орфей” през 1969 година за песента си „Сън сънувах” (изп. Маргрет Николова и Кирил Семов). Същата година печели и телевизионния конкурс „Мелодия на годината” с „Любили сме”, в изпълнение на дуета Маргрет Николова - Петър Петров.

Атанас Бояджиев е един от композиторите, който първи работи за национален облик на българската забавна музика. В много от своите песни той използва елементи от градския и селския фолклор: „Сън сънувах”, „Любили сме”, „Еньовден”, „Гатанки-ладанки”. Особено плодотворна е съвместната му творческа дейност със „Щурците” – („Звън”, „Празник на цветята”, „Двете битничета”). Автор е, заедно с Петър Ступел, на обичана филмова музика – включително за най-популярните сериали през 60-те и 70-те години: „Капитан Петко Войвода”, „На всеки километър” и „Изгори, за да светиш”. Член е на Съюза на българските композитори и негов секретар (1980-85) и председател на Творческия фонд на СБК. Удостоен е с орден „Кирил и Методий” - ІІ степен (1972) и със званието „Заслужил артист” (1980). 

Редом с „Бялата птица”, „По-добре късно, отколкото никога”, „Песен за чайката” и „Ропотамо”, сред най-обичаните му песни си остава „Лудо младо” по текст на поета Богомил Гудев, с когото бяха дългогодишен творчески тандем. Първоначално песента се нарича „Откъде да взема сила”. Записът е направен в подвижното студио на „Балкантон“, лентата е регистрирана във фонотеката на Радиото, но повече от 20 години не се излъчва заради еротичната закачка в текста с привкус на градски фолклор. „Лудо младо” има над 100 различни изпълнения, затова и мнозина я припознават като „народна”.