30 Август, 2026

Всеки втори българин не може да си позволи и седмица отпуск извън дома

България е сред страните с най-голям спад на този дял (-16,9%)

За много от гражданите на Европейския съюз лятото означава отпуски и пътувания. Около една трета (32,9%) от европейците обаче не могат да си позволят през годината и една седмица отпуск извън дома, сочат данни на Евростат.
 В България те са 56,4%, а в Румъния - 66,6%. Най-малък е този процент в Швеция (8,2%), следвана от Люксембург (13,1% през 2015 г.) и Дания (13,7%).
 В другия край на класацията, освен Румъния и България, където над половината от населението не може да си позволи да замине на едноседмичен годишен отпуск, се нареждат Хърватия (62,8%), Гърция (53,6%), Кипър (53,5% през 2015 г.) и Унгария (50,7%).
 В целия ЕС в такова положение са малко повече домакинства с деца на тяхна издръжка (34,6%) в сравнение със семействата без деца (31,3%).
 
През последните пет години във всички страни от ЕС е намалял делът на хората, които не могат да си позволят да заминат една седмица във ваканция. България е сред страните с най-голям спад на този дял (-16,9%),след Латвия (-26,3%), Полша (-19,3%) и Естония (-18,6%).
 
В европейски мащаб между 2011 и 2016 г. този процент е намалял от 38 до 32,9%.
Сподели:
Самолет с 280 пътници, излитащ от Мюнхен, едва не се разби

Самолет с 280 пътници, излитащ от Мюнхен, едва не се разби

Boeing 787, собственост на Vietnam Airlines, е трябвало да излети за Ханой, но пистата не е била достатъчна, за да напусне летището безопасно

Плаж Свети Влас – Изток е отворен за къпане - ще има ли наказани виновни

Плаж Свети Влас – Изток е отворен за къпане - ще има ли наказани виновни

Забраната за влизане в морето беше наложена на 14 август заради замърсяване след авария, която прогони туристите от курорта и едва ли ще ги върне...

В Сицилия предлагат 3 месеца престой с безплатно настаняване и храна, но има едно условие

В Сицилия предлагат 3 месеца престой с безплатно настаняване и храна, но има едно условие

От желаещите се очакват позитивно и инициативно отношение, готовност за работа, както и спазване на реда и хигиенните правила.

Коментари (0)