Учени създадоха миниатюрен микроскоп, който връща зрението

Разработеният невронен интерфейс възстановява не само зрението, но и слуха

Учени от Университета "Райс" са създали прототип на нов тип миниатюрен плосък микроскоп. Той ще може да се постави в мозъка и да възстанови загубено зрение, съобщава самият университет в своя сайт.

Проектът FlatScope е част от програмата DARPA. Наскоро тя започна нова инициатива за разработка на невронен интерфейс. Разработката на учените на теория ще може не само да възстановява зрението, но и слуха. Системата ще предоставя дигитална информация до части от мозъка, които могат да я обработят.

Реализирането на всичко това обаче е доста сложно.Най-добрите техники в момента могат да наблюдават до 16 електрода, което създава много малка и ограничена площ за наблюдение на невроните. Следователно това дава и много малко информация за работата на мозъка. Проектът на учените от "Райс" цели създаването на технология, която да визуализира и наблюдава милион неврона.

За целта обаче, освен миниатюрен микроскоп, нужно е невроните да са видими. Това ще е възможно, ако те светят. А това може да стане на принципа на светулките и медузите, чрез програмирането на невроните чрез протеини така, че да освобождават фотон, когато се активират. Подобни методи вече се използват за други цели и не са напълно невъзможни.

FlatScope ще може да улавя тези фотони и да създава триизмерни изображения, които да показват какво се случва не само на повърхността на мозъка, но и вътре в него до определена дълбочина. Според учените основната част от сложните изчисления на мозъка се извършват именно във вътрешността му и тази система може да покаже как се случва това.

Микроскопът е достатъчно малък, за да не оказва натиск върху мозъка, но с достатъчно капацитет да изпраща сигнали от милиони неврони до компютър. Това ще позволи да се изучи как мозъкът реагира и работи. Нещо повече, ще даде възможност и за разработка на методи за обратна комуникация, т.е. изпращане на сигнали от компютър до невроните, което да означава, че сигналите от камера и микрофон например ще могат да се обработват и изпращат до мозъка и човек ще вижда и чува дори да е с увредено зрение или слух. За да се случи всичко това обаче, има още доста работа пред учените преди прототипът им да е готов дори за първи реални тестове.